Program

10.00
Delavnica PodcasTraining

V sodelovanju z Deutsche Welle in pod sponzorstvom Nemškega veleposlaništva v Sloveniji pripravljamo delavnico za vse, ki se že ukvarjajo s podkasti ali pa je to nekaj, kar jih šele mika. Kako začeti, kaj je uspeh? Ob pomoči kompleta MethodKit za podkaste boste seznanjeni z vsemi vprašanji, na katere je treba odgovoriti pred prvo epizodo. Produkcija podkasta je dosti bolj zapletena kot pritisk na gumb “snemaj.” Razmislek o vsebini, gostih, sporočilu, skrbi za skupnost se začnejo že bistveno prej. Delavnica je polna nasvetov, ki pomagajo k jasnim idejam in ciljem. Pripravili so jo vrhunski svetovni strokovnjaki s področja podkastov. Število mest je omejeno! Mentorji: Barabara Gruber (Deutsche Welle, Nemčija), Kateri Jochum (Bonn Institute) in Anže Tomić (Radio Slovenija).

11.00
Radijska igra: Proge

Radijska igra Proge prepleta izpovedi petih oseb, ki so doživele spolno nasilje. Kaj imajo skupnega Sandra, Pia, Marko, Robert in Nataša? Razen dejstva, da gre za dramske like istega besedila, na videz ne veliko. Razlikujejo se po starosti, spolu, pogledih na svet, interesih, načinu življenja. A srečajo se v svoji izkušnji – vsi so namreč doživeli podobno zgodbo, v kateri je bila v odnosu do njih prekoračena meja in so postali žrtve spolnega nadlegovanja. Radijski igri bo sledil pogovor s strokovnjaki.

Avtorica: Helena Šukljan, režiser: Klemen Markovčič. Zasedba: Marijana Brecelj, Gaja Filač, Klemen Kovačič, Ajda Smrekar, Primož Vrhovec. Radijski igri sledi pogovor, ki bo poskušal razširiti pogled, predvsem pa kontekstualizirati temo spolnih zlorab. Na okrogli mizi, ki jo je zasnovala Darja Groznik, sodelujejo sogovorniki Vlasta Nussdorfer, Robert Tekavec in Ranka Ivelja, z razmisleki pa tudi Katja Bašič in Albert Mrgole. Koprodukcija Tretjega programa Radia Slovenija – programa Ars s ŠKUC gledališčem. Starostna stopnja: 15+

12.30
Delavnica
Montaža zvoka: Hindenburg

Ustvarjalci avdiovsebin morajo znati urejati zvok. Na srečo je lahko delo s programsko opremo za montažo tudi enostavno. Hindenburg je nastajal na Danskem, med prvimi pa so ga testirali novinarji tamkajšnjega javnega radia DR. To je program, ki je nastal z mislijo na radijskega novinarja ali producenta podkastov. Vsi ključni procesi obdelave zvoka delujejo v ozadju, da se novinar ukvarja le s sestavljanjem zgodbe. Nick Dunkerley bo predstavil potek dela v Hindenburgu, hkrati pa boste izvedeli še veliko trikov za hitrejše delo in najboljši končni rezultat. Vsi udeleženci delavnice bodo prejeli tudi dvomesečno brezplačno licenco za program Hindenburg PRO 2.0. Število mest je omejeno.

13.00
Radioplayer Slovenija

Na pobudo Radia Slovenija in ob podpori Ministrstva za kulturo RS ter Medijske zbornice pri GZS se je večina slovenskih radijskih postaj pridružila razvojnemu projektu Radioplayer Slovenija, katerega glavni cilj je krepitev radijskega trga in ohranitev položaja radia ob razmahu tehnoloških velikanov. Projekt vzpostavlja tehnološki standard in enotno uporabniško avdioizkušnjo za naprave, povezane z internetom. Radioplayer je tehnologija in predvajalnik za povezana vozila in spletne strani ter aplikacija za mobilni telefon in pametne naprave. Na predstavitvi bodo sodelovali tudi predstavniki podjetja Radioplayer Worldwide. Pred uradnim zagonom projekta Radioplayer Slovenija bodo predstavniki štirih največjih slovenskih radijskih mrež razpravljali o prihodnosti radia in prilagajanju medija sodobnim navadam pri uporabi avdio vsebin.

Pred uradnim zagonom projekta Radioplayer Slovenija bodo predstavniki štirih največjih slovenskih radijskih mrež razpravljali o prihodnosti radia in prilagajanju medija sodobnim navadam občinstev pri uporabi avdio vsebin.

Sodelovali bodo: Andrej Vodušek, programski direktor Infonet media, Simon Prelesnik, direktor radijskih uredništev Media24, Gregor Memedović, direktor skupine Next Media. Razpravo bo vodil Mirko Štular, v. d. direktorja Radia Slovenija.

13.00
Jabolka, hruške in knjige

Mlada radijska voditelja Zala Trebežnik in Juš Dovjak vlivata v univerzum Ars nagajivost, prebrisanost in občasno predrznost ter tako gradita most med starejšimi in novimi odtenki slovenske kulture. Na festivalu bosta v medgeneracijski most dodala velikokrat spregledani del slovenske književnosti: dramatiko. Njuni gostji bosta nadvse aktualni dramatičarki: prejemnica nagrade Prešernovega sklada Simona Semenič s knjigo Tri drame in Tjaša Mislej, prva slovenska avtorica, katere delo Naše skladišče bo obravnavano v sklopu maturitetnega eseja.

14.00
aUdIo prihodnosti

Lahko piše besedila, ustvarja slike, fotografije in videoposnetke. Lahko posnema glas, prehaja med jeziki in se poigrava z glasbenimi in literarnimi žanri. Preišče lahko velikanske količine podatkov. Hitreje kot kdorkoli. Brez spanja, dopustov in pomislekov. Resnica je zanjo zgolj beseda. Med milijoni drugih. Kako bo umetna inteligenca predrugačila novinarstvo in medije, kakšna bo njena vloga v uredništvih prihodnosti? O pametnih orodjih, ki so že tu ali šele prihajajo, in tem, kako se bomo z njimi spreminjali mediji, bosta novinarki Radia Slovenija Nina Slaček in Maja Ratej razmišljali skupaj z gosti: mag. Petrom Čakšem, Inštitut za Medijske komunikacije Univerze v Mariboru, Matejem Praprotnikom, pomočnikom direktorja Radia Slovenija, Tomažem Čopom, izvršnim direktorjem za področje produkcije in glasbenih raziskav pri Infonet media, in Markom Grobelnikom z Instituta Jožef Stefan, predstavnikom Slovenije v številnih organizacijah (OECD, NATO, Svet Evrope) za področje umetne inteligence.

15.00
Ko odpovejo komunikacijske poti

Mobilni signal, internetne povezave, televizijski signal – ja so, trenutki, ko nam narava prekine vse komunikacijske poti. To se je zgodilo ob tokratnih poplavah, ko je bil radijski sprejemnik na baterije in satelitski signal Radia Slovenija edina vez z dogajanjem. Slišali bomo zgodbe novinarjev, tehnikov, gasilcev, predstavnikov civilne zaščite in občin, ki so v prvih dneh ujme spoznali, da je narava močnejša od mnogih tehnoloških pridobitev. Pogovarjali se bodo dopisnika Metka Pirc (Radio Slovenija) in Matija Mastnak (Radio Slovenija), Damjan Rostan (tonski mojster Radia Slovenija), Romana Lesjak (županja Črne na Koroškem) in poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.

15.00
Evolucija Užitka + Prvič

Spolna vzgoja otrok se začne s spolno vzgojo odraslih, zato igrano dokumentarni podkast Evolucija užitka združuje osebne zgodbe, ki jih dopolnjujejo najnovejša znanstvena spoznanja o človekovi seksualnosti. Manca in Domen bosta tokrat v živo vstopila v vlogi Eve in Luka in prek Ajdinih izkušenj raziskovala vpliv kulture in družbe na človeška spolovila. Podkast Evolucija užitka je z informacijami o klitorisu navdihnil Zvezdano Novaković, da je napisala skladbo Ledenik, ki jo bo prvič javno zapela. Prvič pa bomo tudi vsi skupaj govorili o Prvič - dokumentarni seriji in podkastu, ki bosta mladim odpirala prostor za sočutne, spoštljive in razumevajoče pogovore o intimi in bližini. Od prvega klika do prvega poljuba, od prvega srcozloma do spolnega nasilja, ki se ne sme zgoditi niti prvič. Sodelovali bodo igralca Manca Dorrer in Domen Valič, voditeljici Neža Prah Seničar (TV Slovenija) in Urška Henigman (Radio Slovenija), zasedba Baba’n’Dica (Zvezdana Novaković ZveN, Danijel Bogataj, Nils Rošker) in mladi.

15.00
Delavnica:
Kreativna zvočna podoba

Kakšen je namen celostne radijske zvočne podobe? Gre za lepotne avdioelemente, mašila ali bistveno zvočno identiteto radijskega programa? Kakšno vlogo ima radijski "imaging" na javnem in komercialnem radiu? Kje so podobnosti, kje razlike? Kako podoba vpliva na vsebino? Naši sogovorniki bodo skladatelj Sebastijan Duh, glasbeni urednik na Radiu Si Iztok Novak, glasbeni producent Nik Šmon in Dejan Vedlin, odgovorni urednik Toti radio. Voditelj Robert Levstek. Število mest je omejeno!

16.00
Žoga je okrogla + Dvokorak

Eni so za nogomet. Drugi za košarko. Oboji so za šport. Prvi komentirajo in govorijo na javnem radiu, drugi delajo različne športne stvari, strast pa izražajo skozi podkast Dvokorak. Oboji o športu vedo skoraj vse. Poleg športa jih druži še prepletena zgodovina, sproščenost, sposobnost medsebojnega zbadanja. Nenarejena, zabavna in temeljita debata o športu v družbi prijateljev. Na odru bodo Luka Petrič, Boštjan Janežič, Jože Pepevnik, Marko Cirman, Aljaž Golčer, Luka Štucin, Tilen Lamut in Matija Kosmač.

17.00
Potovanje na robu noči

Pogovarjali se bomo o in s tistimi, ki jim zvoki predstavljajo veliko več kot le slušne dražljaje. Zvoki so barva, globina, prostor, odstiranje slik, so čas, so čustva in so - odnos. So njihov svet. Navdihnjeni z dokumentarno radijsko igro o ddr. Evgenu Bavčarju: Potovanje na robu noči, ki bo premiero doživela prav v začetku oktobra, bomo iskali zvočne luči noči, razpravljali o vlogi sodobnega radia za tiste, ki vidijo, o ustvarjalnosti slepih in slabovidnih ter poskrbeli tudi za kakšno presenečenje. Evgen Bavčar bo z nami. Pa vi? Če imate radi radio, zgodbe in zvok in želite na svet pogledati z ušesi, ne smete manjkati.

17.00
Rob Rosenthal in Sam Broun: Potujoča radijska delavnica

Rob Rosenthal je po mnenju Ire Glassa “bržkone najboljši mentor za radio v ZDA”. Tudi zato smo ga že drugič povabili v Slovenijo in za dober teden prestavili radijsko središče vesolja v Matavun, Park Škocjanske jame. Kot slišimo v Robovem podkastu Sound School (prej How Sound), je radijsko središče vesolja sicer v kraju Woods Hole na rtu Cape Cod v Massachusetsu, ZDA. Tam so vrsto let potekale tudi radijske delavnice Transom. Po vzoru tedenske delavnice smo jo organizirali tudi za novinarje Radia Slovenija in dve gostji iz Danske in Nizozemske. Radijski novinarji bodo tako že pred Avdiofestivalom pilili svoje pripovedovalske veščine. V tem času bo nastalo deset skrbno sestavljenih zgodb. To je delavnica, ki zaznamuje kariero novinarja, zaznamuje pa tudi poslušalce, ki se udeležijo sklepnega večera. Poslušali bomo najboljše pripovedovanje. Ali, kot bi rekel Rob, kadar ni na kolesu, “Radio on!” Delavnico je podprlo Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani.

17.00
Umetnost možnega

V podkastu o politiki Umetnost možnega analiziramo aktualno politično dogajanje v družbi novinarskih kolegov, ki spremljajo politično dogajanje "iz prve vrste" in politike spremljajo in se z njimi pogovarjajo tudi brez kamer in mikrofonov. Teme podkasta piše politika sama – s spletkami, prestopi, preštevanji, prelomnimi sestanki in kongresi, zavezništvi in spori. Vsakih 14 dni vse to analiziramo, komentiramo, pojasnjujemo in se, seveda, ob tem včasih tudi zgražamo in še večkrat smejimo. V epizodi na odru pred občinstvom bodo gostje Matija Stepišnik, Miran Lesjak, Ali Žerdin. Gostitelja pa sta Tanja Starič in Aleš Kocjan, a to že veste!

18.00
Miha Šalehar: premiera podkasta Mihilizem

Če bi bil Sizif rojen v času Elona Muska, Grete Thumberg in umetne inteligence, bi namesto skale v breg po medijih potiskal vprašanje, kam in v čigavem interesu se svet premika. Mihilizem je pogovorni podkast, ki mu nikakor ne smete verjeti, saj je žlahtni nejeveri pravzaprav namenjen. S pametnimi ljudmi govori o tistih neumnostih sveta, ki se jim preudarni, servilni in zato popularni vzdrževalci obstoječe religije neskončne gospodarske rasti, ki krasijo naslovnice in ekrane, z razlogom izogibajo. Gost premierne epizode bo nekdanji predsednik republike Borut Pahor.

19.00
Odbiti Atmosferci lovijo ravnotežje

Podjetniški podkast, ki odpira prostor iskrenim in raznolikim pogovorom. Zgodbe ovinkov in zavor treh avtomobilskih sanjačev. Sodobne tehnologije kritično umeščene v naš prostor in čas. Lovim ravnotežje (Nina Gaspari), Atmosferci (Ciril Komotar) in Odbita do bita (Maruša Kerec in Anže Tomić). Skupna točka treh uspešnih podkastov: zvesti poslušalci. Kako in zakaj jim uspeva? Kdo je zgradil najboljšo skupnost?

20.30
Radio Ga Ga: Poklon Sašu Hribarju.

Radio Ga Ga, unikaten in poseben s sodelavci dragega Saše Hribarja.